Czy jestem w ciąży? Test ciążowy z krwi
12

A A A

Oprócz testów ciążowych dostępnych do wykonania w domu, można także wykonać badanie laboratoryjne, sprawdzające poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi. Wynik tego badania jest dostępny najczęściej już tego samego dnia i istnieje bardzo niewielkie ryzyko pomyłki. Co powinnaś wiedzieć o teście ciążowym z krwi?

Gonadotropina kosmówkowa: co to właściwie jest?

W skrótach laboratoryjnych oznaczany jest jako hCG lub beta-hCG. Gonadotropina kosmówkowa to hormon, który wydzielany jest przez zapłodnioną komórkę jajową oraz przez łożysko (na późniejszym etapie ciąży). Jego główna funkcja to pobudzanie wydzielania innego hormonu – progesteronu, który jest niezbędny do podtrzymania ciąży i jej prawidłowego rozwoju. Uczestniczy w wytworzeniu łożyska i stwarza zarodkowi optymalne warunki do dalszego wzrastania, dzięki czemu ciąża przebiega bez zakłóceń.

To właśnie ten hormon określany jest jako główny wyznacznik ciąży i jego poziom bada się, wykonując testy ciążowe zarówno z krwi, jak i z moczu. Mimo bliskiego sąsiedztwa ujścia układu moczowego i płciowego u kobiety, hormon ten pojawia się najpierw we krwi (7 dni od zapłodnienia). Do moczu trafia zazwyczaj nieco później, czas ten określany jest jako 7-12 dni.

Standardowe pobranie krwi

Test ciążowy z krwi wykonuje się podobnie jak inne badania krwi (na przykład morfologię, poziom cholesterolu czy cukru), pobierając krew żylną ze zgięcia łokciowego. Następnie materiał oddawany jest do badania w laboratorium, a wynik dostępny jest najczęściej już tego samego dnia po południu (przy porannym pobraniu) lub rano dnia następnego.

Do testu ciążowego z krwi nie jest wymagane bycie na czczo, gdyż nie bada się w nim żadnych składników, mających związek z metabolizmem, ale tylko jeden składnik hormonalny. Diagności laboratoryjni mimo to zalecają pobranie na czczo, gdyż normy laboratoryjne ustalane są według parametrów mierzonych u osób, które nie spożywały żadnego posiłku.

Interpretacja wyników

Odbierając wynik testu ciążowego z krwi, możesz z łatwością odpowiedzieć na pytanie „Czy jestem w ciąży?” dzięki podanym komentarzom przy danej wartości otrzymanego rezultatu testu. Jeśli wynik oznaczony jest jako wątpliwy, musisz udać się koniecznie na konsultację do specjalisty, gdyż może to oznaczać ciążę pozamaciczną lub inną chorobę wymagającą pilnej interwencji ginekologicznej.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
  1. Re: Czy jestem w ciąży? Test ciążowy z krwi Ola

    Jeśli dwa razy pobrałam krew do badań (w odstębstwie miesiąca) wynik <0,1 to oznacza, że nie jestem w ciąży? z góry dziękuję za odpowiedź.

    Odpowiedz