Jaki jest najlepszy moment na zrobienie testu ciążowego?
kiedy-robic-test-ciazowy-16

A A A

Najważniejszą cechą dobrego testu ciążowego jest jego dokładność. Pomyłki w zakresie negatywnych rezultatów wszystkich tego typu testów zdarzają się najczęściej w wyniku nieprawidłowego lub zbyt wczesnego wykonania badania. Aby uzyskać wynik testu ciążowego adekwatny do fizjologicznego stanu organizmu kobiety, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jak sprawić, by wynik wyszedł prawidłowo?

Odpowiednie stężenie hormonu

Test ciążowy bada poziom hormonu ciążowego, a dokładnie gonadotropiny kosmówkowej (beta-hCG). Jego obecność jest niezbędna, by prawidłowo utrzymać istniejącą ciążę. Jego synteza rozpoczyna się około tygodnia po zapłodnieniu, a następnie stopniowo wzrasta. Jego stężenie w ciągu kilku dni osiąga wartość będącą wielokrotnością początkowej ilości. Aby hormon został wykryty w teście ciążowym, musi istnieć jego odpowiednie stężenie w badanej próbce moczu.

Największe stężenie wspomnianego hormonu ciążowego pojawia się w godzinach porannych po nocnym spoczynku, kiedy mocz jest najbardziej zagęszczony. W ciągu dnia ilość hormonu maleje pod wpływem rozcieńczania wywołanego przyjmowaniem napojów oraz kolejnych mikcji. Najbardziej miarodajne wyniki testu ciążowego można zatem uzyskać poprzez wykonanie badania w godzinach porannych.

Odpowiedni moment badania

Wytwarzanie gonadotropiny kosmówkowej zaczyna się 6-12 dni od momentu zapłodnienia. W związku z tym, iż nie jesteśmy w stanie określić, kiedy doszło do połączenia komórki jajowej z plemnikiem, ciężko jest ustalić prawidłowy moment wykonania testu ciążowego. Uwzględniając maksymalne ramy czasowe, które mogą decydować o fałszywie negatywnym wyniku testu ciążowego, uważa się, że moment spodziewanej miesiączki przy 28-dniowym cyklu menstruacyjnym to właściwy dzień do jego wykonania.

Każdy dzień przedłużenia się cyklu to kolejna doba, którą trzeba odczekać, by uzyskać miarodajny wynik testu. Dla przykładu kobieta, której cykle menstruacyjne wynoszą 30 dni, powinna zrobić test najwcześniej trzeciego dnia od spodziewanej miesiączki.

Odpowiednie wykonanie testu

Wykonując test ciążowy, należy dołożyć wszelkich starań, by próbka moczu nie została zanieczyszczona żadną substancją. Dodanie nawet czystej wody do badanej próbki, może spowodować jej rozcieńczenie i uzyskanie fałszywie ujemnego wyniku testu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!